Сенси. Безлімітний концентрат
Нейронауки
Аудіозаписи та матеріали лекцій
«Наука — це продовження політики іншими засобами»: як наука стала владою і чому майбутнє — за наукою про свідомість.
«Мозку, пізнай самого себе!» — навіщо існує самосвідомість?
«Ми всі тут не при своєму розумі, і ти, і я» — чого філософія може повчитися у психіатрії і неврології.
Соціальне — нове несвідоме. Як емоційний інтелект замінив раціональність і чому емоції важливі для виживання.
Наш мозок неспроможний відрізнити правдоподібну картину від реальності, тому, щоб зрозуміти, чому і у чому ми помиляємось, слід знати, як він працює. 21 століття обіцяє стати століттям нейронаук, адже на часі дослідження найскладнішого з відомих нам наукових об'єктів.

У 19 столітті Луї Пастер, зазнавши невдачі у політичній кар'єрі, перетворив науку на успішний політичний проект, консолідувавши цілком різні верстви у боротьбі проти сибірської виразки. Чому ж, попри подолання наукою найстрашніших хвороб, досі вистачає прибічників теорії змови і антивакцинаторів? Чому вченому легше, ніж політику, але важче, ніж пересічній людині? Як часто помиляються науковці? Чи відповідальна наука за злочини проти людства, чи вона поза мораллю, і чи зміниться людська мораль внаслідок досліджень свідомості та мозку? Що суттєво нового ми дізналися про свою свідомість за останні 50 років?

Завантажити аудіо лекції ви можете за посиланням.
Приємного слухання!
Самосвідомість, «Я», самість, особистість – те, що, на думку багатьох філософів, вирізняє людину з тваринного світу. Але тест на самосвідомість долають, крім людини, кілька видів тварин, а немовлята не впізнають себе у дзеркалі. Самосвідомість не існує, коли ми з'являємось на світ, і іноді не супроводжує життя до самого кінця, то навіщо вона існує? Якщо свідомість і мозок є одним і тим самим, чому мозок «знає» раніше, ніж Я? Хто у такому разі приймає рішення? Чи матимуть правові наслідки емпіричні дослідження мозку? Чи можливе превентивне правосуддя на нейрозасадах? Чи матиме штучний інтелект самосвідомість? Чому Я має значення для нас? Навіщо мозкові стани супроводжуються ментальними? Чому одні тілесні процеси супроводжуються усвідомленням, а інші протікають несвідомо? Як інші можуть знати про мою свідомість щось, чого не знаю я?

Завантажити аудіо лекції ви можете за посиланням.
Приємного слухання!
Історії пацієнтів, цікавіші за романи, хвороби, які схожі на сюжети фантастичних фільмів. Життя зі знаком плюс як синестезія чи зі знаком мінус як афазії дозволяє зазирнути за лаштунки норми свідомості. Та і чи не є сама ця норма вигаданою, адже звичайний сон є щоденним виходом за межі реальності, а більша частина праці мозку полягає у її конструюванні, а не відтворенні? Чому сновиди неосудні, чи можна стати генієм після травми та чому Ван Гог зловживав жовтою фарбою? Філософія традиційно описує внутрішній світ дорослої повносправної людини, відтак ігноруючи бурхливі ментальні всесвіти, які відкриваються дослідникам когнітивних відхилень.

Завантажити аудіо лекції ви можете за посиланням.
Приємного слухання!
Соціальний спосіб існування людини є наслідком еволюції, з якої мільярди років пішло на створення живого, мільйони років забрав розвиток від одноклітинних до гомінідів, тисячі — існує людське суспільство з політикою, правом, мораллю, релігією і філософією. Чи праві футурологи, які пророкують зникнення людини у найближчі кілька сотень років або її заміну розумнішими і досконалішими формами?

Для 20 століття несвідоме означало насамперед приховану сексуальність, у 21-му основна увага прикута до несвідомої роботи мозку, який керує нашою поведінкою, про що не здогадується навіть наша свідомість. Когнітивна наука каже, що емоції, а не розум відіграють вирішальну роль навіть у найбільш, на перший погляд, раціональних різновидах діяльності. Все, що залишається розуму – це вигадати якомога правдоподібніше виправдання наших вчинків. «Генна машина», «соціальна тварина», «людина серійна» - ці та інші визначення людини вказують на біосоціальну основу її поведінки. Чому ми схильні визнавати диктат більшості, чи вигідно чинити «так, як усі», чи є егоїзм і альтруїзм рівнозначними формами пристосування, і наскільки насправді ми раціональні?

Завантажити аудіо лекції ви можете за посиланням.
Приємного слухання!